Лига Кампионилор ЕХФ Феминин

Де ла Викимолдия, енчиклопедия либерэ
Жумп то навигатион Жумп то сяркх
Лига Кампионилор ЕХФ
LC EHF.jpg
Спорт хандбал
Царэ Тоць мембрий ЕХФ
Организатор ЕХФ
Ынфиинцат(э) ын 1994 ын форматул Лиӂий
(1961 ын форматул Купей Кампионилор Еуропень)
Алте нуме Купа Кампионилор ЕХФ Феминин
Нр. де едиций а 21-а ын форматул Лиӂий
(а 49-а ын тотал)
Периодичитате ануалэ
Партичипанць 32 - тотал
16 - фаза групелор
Кампион Ungaria Гиőрь Ауди ЕТО КК (4)
Челе май мулте трофее Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste Спартак Киев (13)
Компетиций ынрудите Купа ЕХФ, Купа Купелор ЕХФ
Сите офичиал Лига Кампионилор ЕХФ
Crystal Clear app kworldclock.png
Пентру едиция актуалэ, ведець :
Лига Кампионилор ЕХФ Феминин 2016-2017
Трофеул Лиӂий Кампионилор ЕХФ Феминин

Лига Кампионилор ЕХФ Феминин есте о компетицие каре се десфэшоарэ ынтре клубуриле де хандбал феминин дин Еуропа. Есте организатэ ануал де Федерация Еуропянэ де Хандбал ши есте чел май компетитив ши престиӂиос турнеу интерклубурь, ла ел партичипынд екипеле кампиоане дин челе май буне лиӂь де хандбал феминин еуропене.

Резумат[модификаре | модификаре сурсэ]

Периоада Купей Кампионилор Еуропень[модификаре | модификаре сурсэ]

Ан Финала Ынвинселе дин семифинале
Кампиоанэ Скор Локул дой
1960–61
Деталий
România
Штиинца Букурешть
13–5
(8–1 / 5–4)
Cehoslovacia
Динамо Прага
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Žалӂирис Каунас
Germania
РСВ Мüлхеим
1961–62
Деталий
Cehoslovacia
Спарта Прага
11–7
(2–3 / 9–4)
Iugoslavia
ОРК Белград
Germania
РСВ Мüлхеим
România
Штиинца Букурешть
1962–63
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Труд Москова
11–8 Danemarca
Фредериксберг ИФ
Germania de Est
Фортскхритт Веиссенфелс
România
Рапид Букурешть
1963–64
Деталий
România
Рапид Букурешть
14–13 Danemarca
Хелсингøр ИФ
Ungaria
Спартакус Будапеста
Germania
Еимсбüттелер ТВ
1964–65
Деталий
Danemarca
ХГ Кøбенхавн
21–17
(14–7 / 7–10)
Ungaria
Спартакус Будапестаа
Țările de Jos
Свифт Роермонд
Republica Socialistă Federativă Iugoslavia
Локомотива Загреб
1965–66
Деталий
Germania de Est
СК Леипзиг
17–11
(10–5 / 7–6)
Danemarca
ХГ Кøбенхавн
Ungaria
Спартакус Будапеста
Cehoslovacia
Спарта Прага
1966–67
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Žалӂирис Каунас
8–7 Germania de Est
СК Леипзиг
România
Университатя Тимишоара
Cehoslovacia
Бохемианс Прага
1967–68
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Žалӂирис Каунас
13–11 Germania de Est
Емпор Ростокк
Polonia
КС Краковия
România
Рапид Букурешть
1969–70
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
9–7 Germania de Est
СК Леипзиг
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Žалӂирис Каунас
Danemarca
ХГ Кøбенхавн
1970–71
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
11–8 Ungaria
Ференквáроси ТК
Germania
1.ФК Нüрнберг
Danemarca
ХГ Кøбенхавн
1971–72
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
12–8 Germania de Est
СК Леипзиг
Ungaria
Бакони Весзпрéм
România
Университатя Букурешть
1972–73
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
17–8 România
Университатя Тимишоара
Țările de Jos
НИЛОК Амстердам
Germania de Est
СК Леипзиг
1973–74
Деталий
Germania de Est
СК Леипзиг
12–10 Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
Germania
Еинтракхт Минден
Republica Socialistă Federativă Iugoslavia
Радниčки Белград
1974–75
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
14–10 Iugoslavia
Локомотива Загреб
România
ИЕФС Букурешть
Ungaria
Васас Будапеста
1975–76
Деталий
Iugoslavia
Радникки Белград
22–12 Țările de Jos
Свифт Роермонд
Austria
Адмира Виена
Suedia
Стоккхолмсполисенс ИФ
1976–77
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
15–7 Germania de Est
СК Леипзиг
Republica Socialistă Federativă Iugoslavia
Радникки Белград
Norvegia
ИЛ Вестар
1977–78
Деталий
Germania de Est
ТСК Берлин
19–14 Ungaria
Васас Будапеста
Norvegia
ИЛ Вестар
Polonia
Рукх Кхорзóв
1978–79
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
31–22
(14–9 / 17–13)
Ungaria
Васас Будапеста
Germania
Еинтракхт Минден
Germania de Est
СК Леипзиг
1979–80
Деталий
Iugoslavia
РК Радникки Белград
45–29
(22–19 / 23–10 )
Cehoslovacia
Интер Братислава
Suedia
Стоккхолмсполисенс ИФ
Bulgaria
VIГ Г. Димитров
1980–81
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
39–26
(17–13 / 22–13)
Iugoslavia
Радникки Белград
Bulgaria
VIГ Г. Димитров
Iugoslavia
РК Осижек
1981–82
Деталий
Ungaria
Васас Будапеста
50–43
(29–19 / 21–24)
Iugoslavia
Радникки Белград
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
România
Рулментул Брашов
1982–83
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
23–19 Iugoslavia
Радникки Белград
Germania
Баиер Леверкусен
Ungaria
Васас Будапеста
1983–84
Деталий
Iugoslavia
Радникки Белград
42–35
(22–16 / 20–19)
Germania
Баиер Леверкусен
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Ungaria
Васас Будапеста
1984–85
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
41–31
(23–16 / 18–15)
Iugoslavia
Радникки Белград
Germania de Est
СК Леипзиг
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
1985–86
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
52–45
(29–23 / 23–22)
România
Штиинца Бакэу
Ungaria
Васас Будапеста
Iugoslavia
Будуćност Титоград
1986–87
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
50–37
(25–17 / 25–20)
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
România
Штиинца Бакэу
Cehoslovacia
ЗВЛ Преšов
1987–88
Деталий
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
33–31
(16–14 / 17–17)
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
1988–89
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
12–8
(16–14 / 21–19)
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Спартак Киев
Ungaria
Дебречень ВСК
România
КС Мурешул
1989–90
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
59–50
(29–24 / 30–26)
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Кубан Краснодар
România
Кимистул Рымнику Вылчя
Elveția
СК Брüхл
1990–91
Деталий
Germania
ТВ Ӂиессен-Лüтзеллинден
43–40
(21–15 / 22–25)
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste
Ростелмаш
Ungaria
Éпíтőк СК
1991–92
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
34–32
(15–14 / 19–18)
Germania
ТВ Ӂиессен-Лüтзеллинден
România
Кимистул Рымнику Вылчя
Germania
Валле Бремен
1992–93
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
45–25
(17–14 / 23–11)
Ungaria
Васас Будапеста
Spania
Мар Валенчия
Germania
Валле Бремен

Периоада Лиӂий Кампионилор ЕХФ[модификаре | модификаре сурсэ]

Ан Финала Ынвинселе дин семифинале
Кампиоанэ Скор Локул дой
1993–94
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
45–39
(18–20 / 25–21)
Ungaria
Васас Будапеста
Spania
Мар Валенчия
Germania
ТВ Ӂиессен-Лüтзеллинден
1994–95
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
40–36
(17–14 / 26–19)
Croația
Подравка Копривника
Spania
Мар Валенчия
Germania
Валле Бремен
1995–96
Деталий
Croația
Подравка Копривника
38–37
(17–13 / 25–20)
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Spania
Мар Валенчия
Ungaria
Ференквáроси ТК
1996–97
Деталий
Spania
Мар Валенчия
58–50
(35–26 / 24–23)
Danemarca
Виборг ХК
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Ungaria
Ференквáроси ТК
1997–98
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
56–47
(28–21 / 26–28)
Spania
Мар Валенчия
Croația
Подравка Копривника
Republica Federală Iugoslavia
Будуćност Подгорика
1998–99
Деталий
Ungaria
Дунаúжвáроси НКС
51–49
(25–23 / 26–26)
Slovenia
Крим Лжублжана
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Republica Federală Iugoslavia
Будуćност Подгорика
1999–20
Деталий
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
52–45
(32–23 / 22–20)
Macedonia de Nord
Кометал Гжорčе Петров
Republica Federală Iugoslavia
Будукност Подгорика
Rusia
Волгоград Аква
2000–01
Деталий
Slovenia
Крим Лжублжана
47–41
(22–22 / 25–19)
Danemarca
Виборг ХК
Republica Federală Iugoslavia
Будуćност Подгорика
Ungaria
Ференквáроси ТК
2001–02
Деталий
Macedonia de Nord
Кометал Гжорčе Петров
51–49
(27–25 / 26–22)
Ungaria
Ференквáроси ТК
Norvegia
Ларвик ХК
Republica Federală Iugoslavia
Будуćност Подгорика
2002–03
Деталий
Slovenia
Крим Лжублжана
63–58
(30–27 / 36–28)
Spania
Мар Валенчия
Danemarca
Икаст ЕХ
Danemarca
Виборг ХК
2003–04
Деталий
Danemarca
Слаӂелсе ФХ
61–56
(25–24 / 32–36)
Slovenia
Крим Лжублжана
Ungaria
Дунаúжвáроси НКС
Norvegia
Ларвик ХК
2004–05
Деталий
Danemarca
Слаӂелсе ФХ
54–43
(27–23 / 20–27)
Macedonia de Nord
Кометал Гжорčе Петров
Ungaria
Дунаúжвáроси НКС
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
2005–06
Деталий
Danemarca
Виборг ХК
44–43
(22–24 / 20–21)
Slovenia
Крим Лжублжана
Spania
БМ Сагунто
Danemarca
Аалборг ДХ
2006–07
Деталий
Danemarca
Слаӂелсе ФХ
61–53
(29–29 / 32–24)
Rusia
Лада Толиатть
Ungaria
Гиőрь ЕТО
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
2007–08
Деталий
Rusia
Звезда Звенигород
56–53
(25–24 / 29–31)
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
Ungaria
Гиőрь ЕТО
Rusia
Лада Толиатть
2008–09
Деталий
Danemarca
Виборг ХК
50–49
(24–26 / 23–26)
Ungaria
Гиőрь ЕТО
România
Олтким Рымнику Вылчя
Austria
Хипо Ниедерöстерреикх
2009–10
Деталий
Danemarca
Виборг ХК
60–52
(28–21 / 32–31)
România
Олтким Рымнику Вылчя
Ungaria
Гиőрь ЕТО
Norvegia
Ларвик ХК
2010–11
Деталий
Norvegia
Ларвик ХК
47–46
(23–21 / 25–24)
Spania
СД Итксако
Muntenegru
Будуćност Подгорика
Ungaria
Гиőрь ЕТО
2011–12
Деталий
Muntenegru
Будуćност Подгорика
54–54
(29–27 / 27–25)
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
România
Олтким Рымнику Вылчя
Norvegia
Ларвик ХК
2012–13
Деталий
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
47–43
(21–24 / 23–22)
Norvegia
Ларвик ХК
România
Олтким Рымнику Вылчя
Slovenia
Крим Лжублжана
2013–14
Деталий
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
27–21 Muntenegru
Будуćност Подгорика
Macedonia de Nord
ŽРК Вардар
Danemarca
ФК Мидтжилланд
2014–15
Деталий
Muntenegru
Будуćност Подгорика
26–22 Norvegia
Ларвик ХК
Macedonia de Nord
ŽРК Вардар
Rusia
Динамо-Синара
2015–16
Деталий
România
КСМ Букурешть
29–26
(22–22 (тимп рег.), 25–25 (прел.))
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
Macedonia de Nord
ŽРК Вардар
Muntenegru
Будуćност Подгорика
2016–17
Деталий
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
31–30
(26–26 (тимп рег.))
Macedonia de Nord
ŽРК Вардар
România
КСМ Букурешть
Muntenegru
Будуćност Подгорика
2017–18
Деталий
Ungaria
Гиőрь Ауди ЕТО КК
27–26
(20–20 (тимп рег.))
Macedonia de Nord
ŽРК Вардар
România
КСМ Букурешть
Rusia
Ростов-Дон



Компетиций еуропене де хандбал маскулин

Лига Кампионилор ЕХФ Маскулин | Купа Купелор ЕХФ Маскулин | Купа ЕХФ Маскулин | Купа Кхалленӂе ЕХФ Маскулин | Трофеул Кампионилор ЕХФ Маскулин | Кампионатул Еуропян де Хандбал Маскулин

Компетиций еуропене де хандбал феминин

Лига Кампионилор ЕХФ Феминин | Купа Купелор ЕХФ Феминин | Купа ЕХФ Феминин | Купа Кхалленӂе ЕХФ Феминин | Трофеул Кампионилор ЕХФ Феминин | Кампионатул Еуропян де Хандбал Феминин